Ερευνητικό Κέντρο Οικονομικής Πολιτικής, Διακυβέρνησης και Ανάπτυξης

Τα τρόφιμα ξανά θύμα του πολέμου: Συζήτηση με τον Γιάννη Δούκα

ΤΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΞΑΝΑ ΘΥΜΑ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ: ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ ΔΟΥΚΑ

Ο Επίκουρος Καθηγητής ΕΚΠΑ και μέλος της Ερευνητική Ομάδας του ΕΚΟΠΔΑ, Γιάννης Δούκας, ήταν προσκεκλημένος στις 22 Ιουλίου 2023 στη ραδιοφωνική εκπομπή «Με το Πρώτο στην Ευρώπη και τον Κόσμο» στο Α' Πρόγραμμα της ΕΡΤ σε μια συζήτηση για τις συνέπειες από την διακοπή της Συμφωνίας για τις εξαγωγές αγροτικών προϊόντων της Ουκρανίας και Ρωσίας...

Νέο Τεύχος του περιοδικού "Περιφέρεια"

ΝΕΟ ΤΕΥΧΟΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ "ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ"

Τεύχος 15, Άνοιξη 2023

"Μπορεί η Ελλάδα να γίνει σήμερα Ιρλανδία;" Συμμετοχή του Διευθυντή ΕΚΟΠΔΑ σε εκδήλωση του ΙΔΟΣ

"ΜΠΟΡΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ;" ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΕΚΟΠΔΑ ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΙΔΟΣ

Συμμετοχή του Διευθυντή ΕΚΟΠΔΑ, Δ. Κατσίκα σε εκδήλωση του Ινστιτούτου Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων-ΙΔΟΣ.

Crisis, Clientelism & Institutional Resilience: reflections on a public sector reform under the MoUs

CRISIS, CLIENTELISM & INSTITUTIONAL RESILIENCE: REFLECTIONS ON A PUBLIC SECTOR REFORM UNDER THE MOUS

Τρίτη 24 Ιανουαρίου 2023
Συμμετοχή του Διευθυντή ΕΚΟΠΔΑ, Δ. Κατσίκα σε Σεμινάριο του Hellenic Observatory, LSE.
Νέο Τεύχος του περιοδικού "Περιφέρεια"

ΝΕΟ ΤΕΥΧΟΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ "ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ"

Τεύχος 14, Φθινόπωρο 2022

1821-2021 Η Ελλάδα στη Μεσόγειο: Γεωπολιτικές, Πολιτικές, Οικονομικές, Περιβαλλοντικές, Πολιτισμικές Διαστάσεις

1821-2021 Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ: ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΕΣ, ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ, ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΕΣ, ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ

Παρουσίαση του συλλογικού τόμου σε επιμέλεια του Ιδρυτή του ΕΚΟΠΔΑ Ναπολέοντα Μαραβέγια και του Στέργιου Μπαμπανάση.

Ο πόλεμος στην Ουκρανία και η παγκόσμια επισιτιστική (αν)ασφάλεια

Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΗΝ ΟΥΚΡΑΝΙΑ ΚΑΙ Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΗ (ΑΝ)ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Άρθρο του Ν. Μαραβέγια για τον πόλεμο στην Ουκρανία και την παγκόσμια επισιτιστική κρίση.